• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

Hakkımızda


TARİHÇEMİZ

 

     Lefkoşa Belediye Orkestrası’nın kuruluş çalışmalarının ilk ciddi girişimi,  1983 yılında Sayın İlkay İdris’in, Sayın Hüseyin Kemal Moral aracılığıyla dönemin Belediye Başkanı Sayın Mustafa Akıncı’ya giderek “Lefkoşa Belediye Bandosu”nu kurmak için teklifde bulunması ile başlamıştı. 1984 yılında dönemin Belediye Başkanı  Sayın Mustafa Akıncı, Lefkoşa Belediye Orkestrası’nı kurması  için Sayın İlkay İdris Lefkoşa Türk Belediyesi’nde göreve başlatılmıştı.. Sayın Güngör Gürkan’nın da  katkılarıyla  Kıbrıs Türk Alman Kültür Derneği bu yeni   oluşuma nefesli saz bağışlamış ve müzik çalışmaları hayat bulmuştu. İlkay İdris, Mehmet Çakmak , Mehmet Topal,  Savaş Bozat  ve Aysın Dümenci’nin katılımları ile ilk çalışmalar başlamıştı. Ancak bu ilk girişim,  ekonomik sebeplerden dolayı uzun süre sekteye uğramıştı. Lefkoşa Belediye Orkestrası, dönemin Lefkoşa Belediye Başkanı Sayın  Burhan Yetkili ve yine dönemin Belediye Meclisi kararı ile 1991 Şubat ayında resmi olarak kurulmuştu. Kuruluş aşamasında Hüseyin Kutruza ve Can Sözer  eğitmen olarak İlkay İdris’e yardımda bulunmuşlardı. Adı geçen kişilerin eğitmenliğinde yetiştirilen icracılarla ilk dinleti konseri  Atatürk Kültür Merkezi’nde verilmişti.

   1991- 1994 yılları Orkestra’nın kendi personelini yetiştirme devresi oldu. 1994 Haziran ayından sonra dönemin Belediye Başkanı olan Sayın Şemi Bora’nın kültür ve sanata olan yoğun ilgisi Orkestra’nın  bu dönemde daha da çok gelişmesini sağladı. Bu dönemde Orkestra’ya katılan konservatuvar mezunları ve piyasada iyi yetişmiş alaylı müzisyenlerin Lefkoşa Belediye Orkestrası’na katılımları sonucu niceliği ve niteliği yüksek olan eserlerin orkestra tarafında seslendirilmeye başlamasını sağlamıştı.

   Kuruluş çalışmalarını tamamlayan Lefkoşa Belediye Orkestrası, bu aşamadan sonra Lefkoşa’nın çeşitli yerlerinde park, meydan ve salon konserleri vermiştir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ilk defa bir “Hafif Müzik Beste Yarışması” düzenleme şerefi Lefkoşa Belediye Orkestrası’na aittir. Aynı yıllar içinde her yıl düzenlenen büyük konserlerde, geçmişte ülkemiz müzik sanatına önemli katkı koyan  büyüklerimiz anılarak onlara anı ve teşekkür plaketleri verilmiştir.   
     
    2002 yılında Lefkoşa Belediye Orkestrası  ailesine Klasik Müzik Sanatçıları’nın katkıları ile klasik oda orkestrası katılmıştır. O dönemin Belediye Başkanı Kutlay Erk’ti. Bu dönemde daha çok klasik müzik çalışmalarına ağırlık verilmiştir. 2006 yılında,  dönemin Belediye Başkanı Sayın Cemal Bulutoğluları’nın katkıları ile  orkestraya, birçok müzisyen katılmıştır. Böylece kadrolu sayısı 30’u bulan ve gönüllüler ile 90’ı aşan Lefkoşa Belediye Orkestrası günümüze kadar gelmiştir.

     Lefkoşa Belediye Orkestrası Bünyesinde Oda Orkestrası, Pop/Latin Orkestrası, Oda Müziği Grupları, Halk Müziği Korosu ve Çocuk Korosu bulunmaktadır.
     
Saat